Sadece Instagram’da kayıtlı 2.5 milyon işletme hesabının olduğunu biliyor muydunuz? Markalar ve kullanıcılar arasında bu denli önemli bir iletişim aracı olan sosyal medyada marka yönetimi de başlı başına çalışılması ve yatırım yapılması gereken bir alan. Yıllardır sosyal medya ve marka yönetimi alanında birçok müşteriye hizmet verdik, birçok yeni markayı dijital platformlarda inşa ettik!Sosyal medyada marka yönetimi nasıl olmalı üzerine kurumlara verdiğimiz eğitimlerde de bu alandaki ihtiyacı görüyoruz. Bu konuyu bir de bizden dinleyin istedik!

Sosyal Medya ve Marka Yönetiminde İlk Adım; Yerini Sağlam Al!

Sosyal medyada deneyimlerimiz gösteriyor ki birçok işletme özellikle de şahıs ya da KOBİ’ler, bir şekilde sosyal medyanın önermini duymuş ve sosyal medya hesaplarında yer almaya çalışmış oluyor. Bu yer alma sırasında en sık yaşanan problemler ise;

 • Her sosyal medya kanalında var olmak için farklı usernamelerde hesap açılması,
 • Hesapları açan kişi ya da kişilerin bilgileri / erişimi kişisel hesaplarına bağlamış olması,
 • İşletme hesapları değil de kişi hesaplarının tercih edilmesi,
 • Özellikle Facebook ve Linkedin’da marka hesapları yerine kişi profili oluşturulup gelişi güzel kullanıcıların eklenmesi,

gibi birçok ilk adım hatası yapılmış oluyor. Bunlardan hesap güvenliği ve baka hesapların erişimi gibi noktalar ise öyle ince çizgide ki hesaplarınızın komple silinmesine kadar gidebilir.

Dolayısıyla ilk aşamada tüm hesaplarınızın profesyonel, erişim bilgilerinin gerekli kişiler tarafından biliniyor olması gibi önceliklerle kurulması gerekir. Biz de danışmanlık verdiğimiz müşterilerimizin bu tarz problemlerini çözüyor, hesapları istenilen güvenilir ve profesyonel noktalara taşıyoruz.

Sosyal medya ve marka yönetimi
Sosyal medya ve marka yönetimi

Sosyal Medyada Markalaşma Süreci

Ne geleneksel pazarlamada ne de dijital pazarlama ve sosyal medya platformlarında markalaşma kısa süreli bir durum değildir. Markalaşma için markanızı sağlam temeller ve değerler üzerine inşa etmeli ve tüketicilerin zihninde o şekilde yer edinmelisiniz. Marka inşaası stratejik bir çalışma gerektirir ve profesyonel destek ister. İşletmenizde genellikle markalaşma sürecinde yetki ve denetleme mekanizmasını yönetemezseniz her kafadan bir ses çıkar, bu seslere kulak verilirse istenmeyen aksiyonlar alınabilir.

Yine sıkça karşılaştığımız problemler;

 • x tanıdığım var, şu Intagram hesabına hediye göndermiş çok satış gelmiş, biz de iş birliği yapalım,
 • Herkes Instagram’da komik video çekiyor biz de çekelim,
 • Görsellerde logomuz kocaman olsun,
 • Sosyal medya hesabına departmandaki herkes içerik girsin,
 • İnternette uygun fiyatlı çalışan freelancer’a 10 tane görsel yaptırırız ne olacak,

gibi son derece antiprofesyonel duruma küçük ve yer yer büyük işletmelerde bile tanık oluyoruz. Markalaşma süreci, strateji, planlama ve doğru kurulmış bir ekibin yönetilmesi ise doğru ilerletilebilir. Bu konuda dilerseniz ekibimizden destek alabilirsiniz.

sosyal medya ve markalasma
sosyal medya ve markalasma

Sosyal Medyada Markalaşma ve Pazarlama Yatırımı

Sosyal medyada markalaşmak, aktif iletişim yapmak ve pazarlama-satış faaliyetleri gerçekleştirmek için sürecin en başından itibaren yatırım yapmanız gerekir. Süreci ne kadar planlı ve profesyonel götürürseniz harcayacağınız her bir kuruş gerçek ve geri dönüşü olan bir yatırım olur. Gelişigüzel reklam harcamaları yapmamak, içerik üretimini stratejik ve planlı yapmak, görsel bütünlüğü sağlamak adına tasarım yatırımı yapmak öncelikleriniz olabilir. Bu noktada en başta alacağınız sosyal medya ve marka yönetimi danışmanlığı ile adımlarınızı doğru atabilir, dilerseniz Pazarlama Atölyesi’nin de sunduğu koçluk ve eğitim programı ile bu süreci ekibiniz ya da oluşturduğunuz departmanın kalıcı ve sağlam adımlarla yönetmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medyada markalaşma ve pazarlama yatırımında nasıl bir süreçte ilerliyoruz;

 • Sosyal medya stratejisi hazırlanması
 • Sosyal medyada marka konumlandırması
 • Sosyal medyada reklam planı ve stratejisi
 • Sosyal medya içerik stratejisi
 • Topluluk ve online itibar yönetimi planı
 • Sosyal medya satış, müşteri ilişkileri ve işveren markası stratejisi
 • Web sitesi ve sosyal medya entegrasyonu

Bunlar gibi ihtiyacınıza göre daha az ya da daha fazla kapsamda sunduğumuz hizmetle sosyal medyada marka yönetimi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir