Sosyal medya kullanımının bugün geldiği noktada, bireylerin dışında çoğu markanın da sosyal medya üzerinden iletişim sağladığı ve bu alana yatırım yaptığını görüyoruz. Arkadaşlarımızla paylaşım yapmak, sohbet etmek amacıyla kullandığımız platformlar artık markaların da iletişim ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirebildikleri popüler bir yer haline geldi.

 

B2C gibi B2B firmaları da sosyal medyayı pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline getirip, birçok platformda aktif hale geldiler. Geleneksel pazarlama etkinliklerinin yanı sıra, B2B şirketleri de artık sosyal medyanın etkisini keşfetmiş durumda. Araştırmalara göre B2B firmalarının %81’inin sosyal medya hesapları var. Dünyaca ünlü markalar LinkedIn, Twitter, Facebook ve Instagram üzerinden müşterilerle iletişim kurmayı başarılı bir şekilde yönetmeye ve fark yaratmaya başladı bile.

 

Peki Neden B2B Şirketleri Sosyal Medyada Marka İletişimi Yapmalı?

Clearpoint Ajansı’nın yaptığı araştırmaya göre B2B pazarlamacıların %87’si hedef kitlesine ulaşmak için sosyal medyayı kullanıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri; hedef kitle, çevrimiçi olarak geçirdikleri sürenin yaklaşık %23’ünü ilgilerini çekebilecek ya da ihtiyaçlarına çözüm sağlayacak yeni içerikler arayarak geçiriyor.

B2B Marka İletişiminde Sosyal Medya Fırsatları
B2B Marka İletişiminde Sosyal Medya Fırsatları

(B2B pazarlamacılarının %87’si sosyal medyayı hedef kitlelerine ulaşmak için kullanıyor.

En çok kullanılan platformlar; LinkedIn, Twitter, Facebook, Youtube, Google+)

 

Müşteriler araştırmasına Google ile başlıyor ve her 10 müşterinin 6′sı Google’da günde 3′ten fazla arama gerçekleştiriyor. Çünkü müşteriler satın alma aşamasından önce internet kanallarında araştırma yapıp, bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar.  Bu aşamada dijital kanallar ve sosyal medya platformlarındaki marka kimliğinizle, markanızdan haberdar olmayan bir müşterinin ilgisini çekebilir ve markanızın farkındalığını arttırabilirsiniz.

 

B2B Marka İletişiminde İçerik Pazarlaması

 

Marka iletişiminizi sosyal medya üzerinden yapmanın bir diğer nedeni ise, hedef kitlenin dikkatini çektikten sonra onları potansiyel bir müşteriye dönüştürmek. Bunun için B2B şirketleri içerik pazarlamasına yöneliyor. Clearpoint Ajansı’nın yaptığı araştırmaya göre B2B pazarlamacılarının %93’ü içerik pazarlaması kullanıyor. Hedef kitlenin sevebileceği taze, bilgilendirici, alakalı ve eğlenceli içerik sağlamak onları potansiyel müşteriye dönüştürme aşamasında önemli bir rol oynuyor. Ayrıca dijital platformlar, insanlarla iletişim kurmak ve müşteri güvenini kazanmak için de bir fırsat. Örneğin; Oracle şirketi içerik paylaşmanın yanı sıra, takipçileriyle bağlantı kurmaya ve markanın arkasındaki kişileri de paylaşmaya önem gösteriyor. Oracle, Floransa Kasırgası’ndan sonra, fırtınadan etkilenenlere malzeme sağlayıp yardım eden iki çalışanının videosunu paylaştı. Takipçilerini de yardıma çağırdı. Böylece hem insanlarla iletişim sağladı hem de güvenlerini kazandı.

 

B2B şirketleri, sosyal medyayı satış yapmanın yanı sıra, potansiyel müşterilere ulaşmak, marka farkındalığı yaratmak, içerik paylaşımı yapmak veya müşteri iletişimini sağlamak için bir fırsat olarak görmeli. Böylelikle şirketler, doğru bir strateji ve sosyal medyadaki iletişimleri ile ilgi çekip, daha görünür bir hale gelebilirler.

 

Kaynaklar;

https://clearpointagency.com/clearpoints-new-infographic-b2b-content-marketing/

https://www.demandgenreport.com/blog/a/5-b2b-brands-that-show-us-how-social-media-should-be-used

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir