E-ticaret markalarının temelini web sitesi oluşturur ancak insanları web sitenize çekme kısmında, sosyal medya kanallarının payı çok büyüktür. Sosyal medya platformları markanızı tanıtmak ve hedef kitleye ulaşmak için çok güçlü araçlardır, özellikle e- ticaret markası sahipleri için bu mecralar ürün veya hizmet pazarlamak için en iyi yollardandır.

Peki E-ticaret markaları daha fazla satış için sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Öncelikle artık Facebook Store ve Instagram Shop olduğu için, e-ticaret sitenizdeki ürünleri Facebook ya da Instagram’daki takipçilerinize sunup, daha fazla satış yapabilirsiniz. Bu özellik ile kullanıcılar, Instagram Keşfet’te alışveriş sekmesine tıkladıktan sonra kişiselleştirilmiş alışveriş sayfasını görüntüleyip, burada e-ticaret markalarına, ürünlerine, fiyatlarına ulaşıp beğendiği ürünü satın alabiliyor. Omnicore ajansının yaptığı araştırmaya göre, her ay ürünler hakkında daha fazla bilgi için 130 milyon Instagram hesabı alışveriş postuna tıklıyor. Web sitenizin yanı sıra, Facebook ve Instagram’da da bir dükkanınızın olması satışlarınızı hızla arttırabilir.

 

Instagram demişken, 1 milyon aktif kullanıcıya sahip bu sosyal medya platformunda reklam vererek de satışlarınızı arttırabilirsiniz. Hem post olarak hem de hikayelerde markanızın reklamını vererek görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Artık, her şeyi hızlı tüketmeyi seven bir jenerasyon olduğu için bazen paylaşımlara bile bakmayıp sadece hikayelere bakıyorlar. Instagram hikayelerinde vereceğiniz birkaç reklamla satış hedefinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

 

Bir diğer etkili yöntem ise son zamanlarda popüler olan influencer pazarlama. Sosyal medya mecralarında sıkça gördüğünüz influencerlar link veya fotoğraf paylaşarak, Youtube videosu çekerek ürünlerin reklamını yapıyor. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar; hedef kitleniz ve seçeceğiniz influencerın takipçileri aynı jenerasyon olmalı, tanıtım içeriğini influencer kendi cümleleriyle aktarmalı ve ürününüzle alakalı biri seçilmeli. Bu sayede, takipçi kitlesi, onun paylaştığı yorumdan etkilenecek ve sizin ürününüzü satın almaya yönelecek.

 

Çeşitli platformlarda içerik pazarlamasını da etkin bir şekilde kullanabilirsiniz hem organik trafik sağlar hem de iyi yapıldığı zaman doğal bir şekilde reklamınızı yapmış olursunuz. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri; sosyal medya platformlarındaki içeriğinizin taze ve ilgi çekici olması. Videolara özellikle canlı yayın içeriklerine duyulan ilgi hızlı bir şekilde arttığı için bu tarz içerikleri üretmeye odaklanabilirsiniz. Çünkü artık her jenerasyon canlı video oluşturmaya ve izlemeye meraklı hale geliyor. Bu yüzden İçerik Pazarlaması yaparken Youtube’da aktif olmanız ve ürününüzle ilgili canlı videolar paylaşmanız web sitesi trafiğinizi ve satışlarınızı arttıracaktır.

E-Ticaret ve Sosyal Medya
E-Ticaret ve Sosyal Medya

Amerika’da canlı akış videosu izleyen ve oluşturan kullanıcılar.

(Yeşil= izleyen, Mavi=Oluşturan)

(https://neilpatel.com/blog/social-media-ecommerce/)

 

Başarılı Bir Twitter Kullanımı: #AmazonCart

 

Amazon Twitter’da #AmazonCart diye bir hashtag yarattı. Daha sonra, kullanıcıların bu hashtag’i içeren ürün tweetlerini yanıtladı ve doğrudan Twitter’dan alışveriş sepetlerine ürün göndermelerine izin verdi. Amazon, Hashtag yaratarak Twitter’da daha da aktif hale geldi, kullanıcılara yanıt vererek onlarla bir bağ kurabildiklerini gösterdi ve alışveriş sepetine ürün göndermelerini sağlayarak satışlarını arttırmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir