“Geçmişin arabalarıyla hiçbir yere gidemezsin” demiş Maksim Gorki, ünlü Rus yazar. Ona çokça hak verdik ve sosyal medyanın markalar için önemi ve bunu hem iletişimciler hem de markalar olarak nasıl yorumlamalıyız biraz da biz konuşalım istedik.

Markanız sosyal medyada olmalı mı?

Sosyal medyada var olan mecralar ilk ortaya çıktığı zamanlarda tek tek kişilerin, daha çok eğlence amaçlı kullandığı platformlar olduğu için bu algı hala devam ediyor. Ancak artık çağ değişti. Her şey dijitalleşiyor. Dataya erişimin en fazla önem taşıdığı zamanları yaşıyoruz ve dataya erişmenin en kısa yolu da dijital mecralardan geçiyor. Bilginin dijitalleşmesi gibi pazarlama da dijitalleşti. Bu dönüşümün gerisinde kalmak rekabetçi piyasada markalar için ayakta kalmayı da imkansız hale getiriyor.

Peki, ne yapmalı? Bu dönüşümün ve ilerlemenin nasıl organik bir parçası haline gelmeli?

Pazarlamada sosyal medyanın önemi tam olarak bu sorunun cevabında devreye giriyor. Markanızın etkili bir şekilde duyurulması, tüketicilerden geri dönüş almak ve birçok pazarlama ve satış hedeflerinize ulaşmak gibi ihtiyaçlarınızın başında sosyal medya geliyor.

 

  • Sosyal Medya ile Her Yerdesiniz

 

Sosyal medyada var olmak sizi her yerden ve herkes için erişilebilir yapar. İnsanların markanızdan, hizmetlerinizden ya da ürünlerinizden haberdar olması ile sosyal medya hesapları yeni bir iletişim kanalı işlevi görüyor. Sosyal medya hesaplarından paylaşacağınız içeriklerle erişebilirliğiniz artacağı gibi daha bilinir de olursunuz. Bunun dışında, yeni ve daha fazla müşteriye de erişmeniz mümkün hale gelir.

Markalar İçin Sosyal Medyanın Önemini Nasıl Yorumlamalıyız?

 

  • Müşterilerinizin Sadakatini Kazanın

 

Yapılan araştırmalar sosyal medya kullanan markalar için müşterilerin bu markalara daha sadık olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sebebi, müşterilerinize yalnızca markanızı tanıtmanız değil, aynı zamanda onlarla iletişim halinde kalabiliyor olmanız. Doğrudan sizinle iletişime geçebilen müşterilerin markaya daha sadık olması yeni müşteriler için de aynı zamanda bir referans oluşturuyor.

 

  • Sorunun Ne Olduğunu Birinci Ağızdan Öğrenin

 

Sosyal medyanın etkili kullanımı pazarlama ve satış stratejilerinize her zaman artı değer olarak geri dönecektir. Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili bir sorundan anında haberdar olmanın en iyi yolu sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmaktır. Müşterilerinizden gelen şikayet ya da talepleri eş zamanlı olarak takip edebilir ve sorunun çözümünde hızla yol alabilirsiniz. Aynı zamanda bu geri dönüşler marka ve ürününüzü daha iyi bir yere taşımak için de bir fokus grup çalışması değeri taşıyabilir.

Markalar İçin Sosyal Medyanın Önemini Nasıl Yorumlamalıyız?

 

  • Arama Motorlarında Daha Hızlı Yükselin

 

Arama motorları için yapacağınız iyi bir web sitesi, özenle seçilmiş anahtar kelimeler ve bu anahtar kelimelerin kullanıldığı yazılarla sürekli güncellenen bir blog elbette size yardımcı olacaktır. Ancak arama motorlarının algoritmaları sürekli değişiyor. Buna uyum sağlamak biraz mücadele gerektiriyor. Bu “olmazsa olmazlar”la birlikte sosyal medya platformalarının güçlü SEO yapılanmalarından faydalanmak arama motorlarında daha üst sıralara yükselmenizi de sağlar.

 

  • Reklam Yönetiminde Hedefleme Yapın

 

Dünyada 2,5 milyar kullanıcı ve toplamda 41 milyar dolarlık reklam gelirleri ile sosyal medyada reklam yapmanın gereksiz olduğunu söylemek imkansız. Üstelik bu reklamlar için birçok kırılımda hedef belirleyebilmeniz de mümkünken… Seçilmiş bir hedef kitleye reklam verebiliyor olmanız da sosyal medyanın avantajları arasında bulunuyor. Ürün ya da hizmetinizle ilgili olan hedef kitlede yaş, lokasyon, eğitim düzeyi, başka markalarla ilgi durumu gibi kategorizasyonu sağlayabilir ve vereceğiniz reklamı, ürün ya da hizmetiniz için en alakalı kitleye ulaştırabilirsiniz.

Tüm bunlar biraz karışık gelebilir. Ancak adım adım gittiğinizde sizi engelleyecek hiçbir şey olamaz. Yine de bir danışman rehberliğinde ilerlemenin faydasına inanıyorsanız Pazarlama Atölyesi olarak tüm enerjimizle ve bilgimizle yanınızda olmaya hazırız! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir